Med DK
  • Home
  • Sygdomme
    • All
    • Andre sygdomme
    • Fordøjelsessygdomme
    • Hudsygdomme
    • Infektiøse og parasitære sygdomme
    • Kræft
    Nogle typer anæmi giver følelsesløse ben

    Nogle typer anæmi giver følelsesløse ben

    8 årsager til blod i afføringen og mavesmerter

    8 årsager til blod i afføringen og mavesmerter

    10 årsager til mavesmerter hver morgen og diagnosen

    10 årsager til mavesmerter hver morgen og diagnosen

    Mavesmerter hver nat: Årsager, diagnose og behandling

    Mavesmerter hver nat: Årsager, diagnose og behandling

  • Oplysninger om medicin
    8 bivirkninger ved Humira (adalimumab) og hvordan man håndterer dem

    8 bivirkninger ved Humira (adalimumab) og hvordan man håndterer dem

    mRNA-influenzavaccine kan være bedre end traditionel vaccine

    mRNA-influenzavaccine kan være bedre end traditionel vaccine

    Eloralintid-medicin hjælper med at tabe sig med op til 20%.

    Eloralintid-medicin hjælper med at tabe sig med op til 20%.

    Sitagliptin (Januvia) og metformin: Hvornår har du brug for begge dele?

    Sitagliptin (Januvia) og metformin: Hvornår har du brug for begge dele?

  • Sundhedspleje
    3.000 skridt om dagen kan bremse Alzheimers sygdom

    3.000 skridt om dagen kan bremse Alzheimers sygdom

    En kost med lavt indhold af glutamat kan reducere migræne

    En kost med lavt indhold af glutamat kan reducere migræne

    Ultraforarbejdede fødevarer øger risikoen for prædiabetes

    Ultraforarbejdede fødevarer øger risikoen for prædiabetes

    Pludselig følelsesløshed i benene: Årsager og diagnose

    Pludselig følelsesløshed i benene: Årsager og diagnose

No Result
View All Result
  • Home
  • Sygdomme
    • All
    • Andre sygdomme
    • Fordøjelsessygdomme
    • Hudsygdomme
    • Infektiøse og parasitære sygdomme
    • Kræft
    Nogle typer anæmi giver følelsesløse ben

    Nogle typer anæmi giver følelsesløse ben

    8 årsager til blod i afføringen og mavesmerter

    8 årsager til blod i afføringen og mavesmerter

    10 årsager til mavesmerter hver morgen og diagnosen

    10 årsager til mavesmerter hver morgen og diagnosen

    Mavesmerter hver nat: Årsager, diagnose og behandling

    Mavesmerter hver nat: Årsager, diagnose og behandling

  • Oplysninger om medicin
    8 bivirkninger ved Humira (adalimumab) og hvordan man håndterer dem

    8 bivirkninger ved Humira (adalimumab) og hvordan man håndterer dem

    mRNA-influenzavaccine kan være bedre end traditionel vaccine

    mRNA-influenzavaccine kan være bedre end traditionel vaccine

    Eloralintid-medicin hjælper med at tabe sig med op til 20%.

    Eloralintid-medicin hjælper med at tabe sig med op til 20%.

    Sitagliptin (Januvia) og metformin: Hvornår har du brug for begge dele?

    Sitagliptin (Januvia) og metformin: Hvornår har du brug for begge dele?

  • Sundhedspleje
    3.000 skridt om dagen kan bremse Alzheimers sygdom

    3.000 skridt om dagen kan bremse Alzheimers sygdom

    En kost med lavt indhold af glutamat kan reducere migræne

    En kost med lavt indhold af glutamat kan reducere migræne

    Ultraforarbejdede fødevarer øger risikoen for prædiabetes

    Ultraforarbejdede fødevarer øger risikoen for prædiabetes

    Pludselig følelsesløshed i benene: Årsager og diagnose

    Pludselig følelsesløshed i benene: Årsager og diagnose

No Result
View All Result
Med DK
No Result
View All Result
Home Oplysninger om medicin

Acetaminophen og pseudoefedrin anvendelser, bivirkninger og advarsler

Asmus Kofoed, Pharm.D by Asmus Kofoed, Pharm.D
07/09/2022
0

Acetaminophen og pseudoefedrin anvendelser, bivirkninger og advarsler

Acetaminophen / pseudoephedrin systemisk 80 mg / 7,5 mg (CTS TYLENOL)

Acetaminophen og pseudoefedrin

Generisk navn: acetaminophen og pseudoefedrin [ a-SEET-a-MIN-oh-fen-and-SOO-doe-ee-FED-rin ]

Mærkenavne: Alka-Seltzer Cold and Sinus, Allerest No Drowsiness, Bayer Select Decongestant, Benadryl Allergy Sinus Headache, Dristan Cold Non-Drowsy, … vis alle 35 mærker

Ornex, Ornex Maximum Strength, Sinarest Sinus, Sine-Off Maximum Strength, Tavist Sinus, Triaminic Softchews Allergy Sinus, Bayer Select Sinus Pain Formula, Sudafed Sinus, Contac Sinus, Sinutab Regular Strength, Tylenol Sinus Maximum Strength, Genapaprin Sinus, Mapap Sinus, Suphedrin Plus, Phenapap, Pseudoephedrine Sinus, Sinutab Maksimal Styrke, Sinus Maksimal Styrke, Tylenol Cold Spædbørn, Suphedrin Sinus, Theraflu Sinus, Sudafed Cold and Sinus, Sudogest Sinus Maksimal Styrke, Børns Tylenol Sinus Børn, Tylenol Sinus Børn, Tylenol Sinus , Sinutab Maximum Strength Non Dowsy, Tylenol Sinus Gelcap, Nexafed Sinus Pressure + Pain

Doseringsformer: oral kapsel (325 mg-30 mg); oral tablet (325 mg-30 mg; 500 mg-30 mg); oral tablet, tygbar (160 mg-15 mg)
Lægemiddelklasse: Kombinationer af øvre luftveje

Hvad er acetaminophen og pseudoefedrin?

Acetaminophen er et smertestillende middel og et feberdæmpende middel.

Pseudoephedrin er et dekongestant, der skrumper blodkarrene i næsepassagerne. Udvidede blodkar kan forårsage tilstoppet næse (tilstoppet næse).

Acetaminophen og pseudoefedrin er en kombinationsmedicin, der bruges til at behandle hovedpine, feber, kropssmerter, tilstoppet næse og tilstoppet bihule forårsaget af allergier, forkølelse eller influenza.

Acetaminophen og pseudoefedrin kan også bruges til formål, der ikke er anført i denne medicinvejledning.

Advarsler

Spørg en læge, før du tager medicin, der indeholder acetaminophen, hvis du nogensinde har haft en leversygdom, eller hvis du drikker mere end 3 alkoholiske drikke om dagen.

Du bør ikke bruge acetaminophen og pseudoefedrin, hvis du har ubehandlede eller ukontrollerede sygdomme som grøn stær, astma eller KOL, forhøjet blodtryk, hjertesygdomme, koronararteriesygdom eller overaktiv skjoldbruskkirtel.

Undgå at drikke alkohol. Det kan øge din risiko for leverskade, mens du tager acetaminophen.

Brug ikke medicin mod forkølelse, hvis du har taget en MAO-hæmmer inden for de seneste 14 dage. En farlig lægemiddelinteraktion kan forekomme. MAO-hæmmere omfatter furazolidon, isocarboxazid, linezolid, phenelzin, rasagilin, selegilin og tranylcypromin.

I sjældne tilfælde kan acetaminophen forårsage en alvorlig hudreaktion. Stop med at tage denne medicin og ring til din læge med det samme, hvis du har rødme i huden eller udslæt, der spreder sig og forårsager blærer og afskalning.

Spørg en læge eller apotek, før du bruger anden medicin for forkølelse, allergi, smerte eller søvn. Acetaminophen (nogle gange forkortet som APAP) er indeholdt i mange kombinationsmedicin. At tage visse produkter sammen kan få dig til at få for meget acetaminophen, hvilket kan føre til en dødelig overdosis. Tjek etiketten for at se, om en medicin indeholder acetaminophen eller APAP.

Før du tager denne medicin

Spørg en læge, før du tager medicin, der indeholder acetaminophen, hvis du nogensinde har haft en leversygdom, eller hvis du drikker mere end 3 alkoholiske drikke om dagen.

Du bør ikke bruge denne medicin, hvis du er allergisk over for acetaminophen (Tylenol) eller pseudoephedrin, eller hvis du har ubehandlede eller ukontrollerede sygdomme som glaukom, astma eller KOL, forhøjet blodtryk, hjertesygdom, koronararteriesygdom eller overaktiv skjoldbruskkirtel.

Brug ikke medicin mod hoste eller forkølelse, hvis du har taget en MAO-hæmmer inden for de seneste 14 dage. En farlig lægemiddelinteraktion kan forekomme. MAO-hæmmere omfatter furazolidon, isocarboxazid, linezolid, phenelzin, rasagilin, selegilin og tranylcypromin.

Spørg en læge eller apotek, om det er sikkert for dig at tage acetaminophen og pseudoefedrin, hvis du har:

  • leversygdom, skrumpelever eller en historie med alkoholisme;

  • diabetes;

  • epilepsi eller anden anfaldsforstyrrelse;

  • fæokromocytom (en binyretumor); eller

  • forstørret prostata eller vandladningsproblemer.

Det vides ikke, om acetaminophen og pseudoefedrin vil skade et ufødt barn. Brug ikke hoste- eller forkølelsesmedicin uden lægens råd, hvis du er gravid.

Acetaminophen og pseudoefedrin kan passere over i modermælken og kan skade en ammende baby. Dekongestanter kan også bremse produktionen af ​​modermælk. Brug ikke hoste- eller forkølelsesmedicin uden lægens råd, hvis du er gravid.

Spørg altid en læge, før du giver et barn en hoste- eller forkølelsesmedicin. Død kan opstå som følge af misbrug af hoste- og forkølelsesmedicin hos meget små børn.

Hvordan skal jeg tage acetaminophen og pseudoefedrin?

Brug nøjagtigt som anvist på etiketten eller som foreskrevet af din læge. Må ikke bruges i længere tid end anbefalet. Forkølelsesmedicin tages normalt kun i kort tid, indtil dine symptomer forsvinder.

Tag ikke mere af denne medicin end anbefalet. En overdosis af acetaminophen kan beskadige din lever eller forårsage død.

Tyggetabletten skal tygges, før du sluger den.

Stop med at tage medicinen og ring til din læge, hvis du stadig har feber efter 3 dages brug, du stadig har smerter efter 7 dage (eller 5 dage, hvis du behandler et barn), hvis dine symptomer bliver værre, eller hvis du har hududslæt , vedvarende hovedpine eller rødme eller hævelse.

Hvis du har brug for operation eller medicinske tests, skal du fortælle kirurgen eller lægen på forhånd, hvis du har taget acetaminophen og pseudoefedrin inden for de sidste par dage.

Opbevares ved stuetemperatur væk fra fugt og varme.

Hvad sker der, hvis jeg glemmer en dosis?

Da denne medicin tages efter behov, er du muligvis ikke på en doseringsplan. Hvis du tager medicinen regelmæssigt, skal du tage den glemte dosis, så snart du husker det. Spring den glemte dosis over, hvis det næsten er tid til din næste planlagte dosis. Tag ikke ekstra medicin for at kompensere for den glemte dosis.

Hvad sker der, hvis jeg overdosis?

Søg akut lægehjælp eller ring til Poison Help-linjen på 1-800-222-1222. En overdosis af acetaminophen kan være dødelig.

De første tegn på en acetaminophen-overdosis omfatter tab af appetit, kvalme, opkastning, mavesmerter, svedtendens og forvirring eller svaghed. Senere symptomer kan omfatte smerter i din øvre mave, mørk urin og gulfarvning af din hud eller det hvide i dine øjne.

Hvad skal jeg undgå, mens jeg tager acetaminophen og pseudoefedrin?

Denne medicin kan svække din tænkning eller reaktioner. Vær forsigtig, hvis du kører bil eller gør noget, der kræver, at du er opmærksom.

Spørg en læge eller apotek, før du bruger anden medicin for forkølelse, allergi, smerte eller søvn. Acetaminophen (nogle gange forkortet som APAP) er indeholdt i mange kombinationsmedicin. At tage visse produkter sammen kan få dig til at få for meget acetaminophen, hvilket kan føre til en dødelig overdosis. Tjek etiketten for at se, om en medicin indeholder acetaminophen eller APAP.

Undgå at drikke alkohol. Det kan øge din risiko for leverskade, mens du tager acetaminophen.

Acetaminophen og pseudoephedrin bivirkninger

Få akut lægehjælp, hvis du har nogle af disse tegn på en allergisk reaktion: nældefeber; vanskelig vejrtrækning; hævelse af dit ansigt, læber, tunge eller hals.

I sjældne tilfælde kan acetaminophen forårsage en alvorlig hudreaktion, der kan være dødelig. Dette kan forekomme, selvom du tidligere har taget acetaminophen og ikke har reageret. Stop med at tage acetaminophen og pseudoefedrin og ring til din læge med det samme, hvis du har rødme i huden eller udslæt, der spreder sig og forårsager blærer og afskalning. Hvis du har denne type reaktion, bør du aldrig igen tage medicin, der indeholder acetaminophen.

Medicinen kan give alvorlige bivirkninger. Stop med at bruge medicinen og ring straks til din læge, hvis du har:

  • hurtig, langsom eller ujævn puls;

  • forvirring, hallucinationer;

  • tremor, krampeanfald (kramper);

  • lidt eller ingen vandladning;

  • kvalme, øvre mavesmerter, kløe, appetitløshed, mørk urin, lerfarvet afføring, gulsot (gulfarvning af hud eller øjne); eller

  • farligt højt blodtryk (svær hovedpine, sløret syn, summen for ørerne, angst, forvirring, brystsmerter, åndenød, anfald).

Almindelige bivirkninger af acetaminophen og pseudoephedrin kan omfatte:

  • svimmelhed, svaghed;

  • mild hovedpine;

  • mild kvalme, diarré, dårlig mave;

  • løbende næse;

  • følelse nervøs, rastløs eller angst; eller

  • søvnproblemer (søvnløshed).

Dette er ikke en komplet liste over bivirkninger, og andre kan forekomme. Ring til din læge for lægehjælp om bivirkninger. Du kan rapportere bivirkninger til FDA på 1-800-FDA-1088.

Oplysninger om dosering af acetaminophen og pseudoefedrin

Sædvanlig voksendosis for sinussymptomer:

Acetaminophen 325 mg/pseudoephedrin 30 mg tabletter: 2 tabletter oralt hver 4. til 6. time
Maksimal dosis: 4 doser pr. 24 timer

Sædvanlig pædiatrisk dosis til bihulesymptomer:

Acetaminophen 325 mg/pseudoephedrin 30 mg tabletter:
12 år og ældre: 2 tabletter oralt hver 4. til 6. time
Maksimal dosis: 4 doser pr. 24 timer

Hvilke andre lægemidler vil påvirke acetaminophen og pseudoefedrin?

Andre lægemidler kan interagere med acetaminophen og pseudoephedrin, herunder receptpligtig og håndkøbsmedicin, vitaminer og naturlægemidler. Fortæl hver af dine sundhedsudbydere om al medicin, du bruger nu, og enhver medicin, du begynder eller holder op med at bruge.

Yderligere information

Husk, opbevar denne og al anden medicin utilgængeligt for børn, del aldrig din medicin med andre, og brug kun denne medicin til den ordinerede indikation.

Kontakt altid din sundhedsudbyder for at sikre, at de oplysninger, der vises på denne side, gælder for dine personlige forhold.

Asmus Kofoed, Pharm.D

Asmus Kofoed, Pharm.D

Lær mere

3.000 skridt om dagen kan bremse Alzheimers sygdom
Sundhedspleje

3.000 skridt om dagen kan bremse Alzheimers sygdom

26/11/2025
8 bivirkninger ved Humira (adalimumab) og hvordan man håndterer dem
Oplysninger om medicin

8 bivirkninger ved Humira (adalimumab) og hvordan man håndterer dem

26/11/2025
mRNA-influenzavaccine kan være bedre end traditionel vaccine
Oplysninger om medicin

mRNA-influenzavaccine kan være bedre end traditionel vaccine

25/11/2025
En kost med lavt indhold af glutamat kan reducere migræne
Sundhedspleje

En kost med lavt indhold af glutamat kan reducere migræne

25/11/2025
Ultraforarbejdede fødevarer øger risikoen for prædiabetes
Sundhedspleje

Ultraforarbejdede fødevarer øger risikoen for prædiabetes

25/11/2025
Eloralintid-medicin hjælper med at tabe sig med op til 20%.
Oplysninger om medicin

Eloralintid-medicin hjælper med at tabe sig med op til 20%.

25/11/2025
Sitagliptin (Januvia) og metformin: Hvornår har du brug for begge dele?
Oplysninger om medicin

Sitagliptin (Januvia) og metformin: Hvornår har du brug for begge dele?

24/11/2025
8 bivirkninger ved Januvia (sitagliptin) og hvordan man håndterer dem
Oplysninger om medicin

8 bivirkninger ved Januvia (sitagliptin) og hvordan man håndterer dem

24/11/2025
Nogle typer anæmi giver følelsesløse ben
Andre sygdomme

Nogle typer anæmi giver følelsesløse ben

21/11/2025
Load More

Discussion about this post

Recommended

Psoriasisgigtudslæt: Hvor det optræder, og hvordan man behandler det

Psoriasisgigtudslæt: Hvor det optræder, og hvordan man behandler det

4 år ago
Håndtering af graviditet, når du har SMA

Håndtering af graviditet, når du har SMA

3 år ago

Don't Miss

3.000 skridt om dagen kan bremse Alzheimers sygdom

3.000 skridt om dagen kan bremse Alzheimers sygdom

26/11/2025
8 bivirkninger ved Humira (adalimumab) og hvordan man håndterer dem

8 bivirkninger ved Humira (adalimumab) og hvordan man håndterer dem

26/11/2025
mRNA-influenzavaccine kan være bedre end traditionel vaccine

mRNA-influenzavaccine kan være bedre end traditionel vaccine

25/11/2025
En kost med lavt indhold af glutamat kan reducere migræne

En kost med lavt indhold af glutamat kan reducere migræne

25/11/2025
Med DK

Indholdet på dette websted er kun beregnet til informations- og uddannelsesformål. Kontakt en læge for medicinsk rådgivning, behandling eller diagnose.

No Result
View All Result
  • Home
  • Sygdomme
  • Oplysninger om medicin
  • Sundhedspleje